Udział w spotkaniach naukowych dotyczących sztucznej inteligencji oraz dwutygodniowy pobyt w centrum badawczym w Malezji na wyspie Borneo – to nagrody dla młodych naukowców wyróżnionych w Konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”, z którymi w czwartek 14 marca w Urzędzie Marszałkowskim spotkał się Marszałek Marek Woźniak.
Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, jest kontynuacją konkursu pod nazwą „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Nowa edycja konkursu została poszerzona o komponent naukowy – teraz nagradzani są nie tylko przedsiębiorcy, ale również naukowcy działający w regionie.
– Dzisiejsze spotkanie cieszy szczególnie, bo rzadko mamy możliwość spotkać się z młodymi pracownikami nauki. To dla nas szansa, żeby się czegoś dowiedzieć. W ramach nagrody chcemy Państwu zaoferować przygodę zagraniczną, która będzie okazją do tego, żeby spotkać się z ludźmi z innych krajów i wymienić poglądami. Jako samorząd bardzo często korzystamy ze wsparcia środowiska naukowego przy pisaniu wszelkich strategii, ale cały czas mam niedosyt bieżącego kontaktu z naukowcami, który warto poszerzać tak naprawdę przy każdej okazji – mówił podczas spotkania Marszałek Marek Woźniak.
Celem nowej edycji konkursu jest podkreślenie roli nauki we współpracy z biznesem w kontekście działań proklimatycznych. Nagrody w konkursie przyznawane w kategorii „Nauka” dedykowane są doktorom i doktorantom, których aktywność naukowa dotyczy działań w obszarze gospodarczym, społecznym i ochrony klimatu. W spotkaniu z Marszałkiem uczestniczyli wszyscy laureaci Konkursu „Wielkopolska dla Planety 2030” wyróżnieni w tej kategorii:
Przedmiotem nagrodzonych w ramach konkursu prac jest m.in. funkcjonowanie torfowisk w kontekście działalności człowieka, zmiana emisji gazów cieplarnianych na poziomie regionalnym, wydajność organicznych materiałów fotowoltaicznych, wpływ materiałów węglowych na właściwości tworzyw sztucznych, związki, które mogą być kandydatami na leki przeciwpasożytnicze czy zarządzanie jakością na szlakach turystycznych.
Wyróżnieni naukowcy wezmą udział w spotkaniach dotyczących sztucznej inteligencji w Singapurze (3 osoby). Czeka na nich również dwutygodniowy pobyt w centrum naukowym Danau Girang Field Centre w Malezji na wyspie Borneo (4 osoby). Malezyjski ośrodek prowadzi badania dotyczące strategii ochrony przyrody – w ramach pobytu w centrum każdy z laureatów będzie miał swojego opiekuna i zrealizuje inny projekt. Czwartkowe spotkanie Marszałka Marka Woźniaka z laureatami było okazją do poznania się uczestników wyjazdów, omówienia kwestii związanych z ich organizacją i zaprezentowania obszarów swoich badań.
W spotkaniu z młodymi naukowcami udział wzięli również: Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz prof. Jędrzej Wierzbicki, Prodziekan ds. nauki i rozwoju Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Więcej informacji na temat laureatów konkursu „Wielkopolska dla Planety 2030”:
https://www.umww.pl/wielkopolska-dla-planety-2030
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...